Peregrynacja Relikwii Krzyża Świętego

14 Lut 2018 - 08 Kwi 2018 | 06:00 pm - 06:00 pm

Siostry i Bracia!

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że dobre życie, to życie poukładane według swoich własnych wyobrażeń (scenariuszy, planów, marzeń), tj. życie bez większych problemów, bez zaskakujących, niemiłych przygód i wydarzeń, życie wygodne, z dużą ilością pieniędzy i pełne sukcesów. Ludzie niczego bardziej się nie boją i przed niczym bardziej nie uciekają niż przed cierpieniem w najrozmaitszych jego postaciach, przed niewygodami i wyrzeczeniami. Innymi słowy w dzisiejszych czasach człowiek pragnie przede wszystkim wyeliminować ze swojego życia krzyż, ponieważ nie chce go w swoim życiu zaakceptować. To z kolei jest główną przyczyną niezadowolenia człowieka, jego wewnętrznych rozdarć, nieszczęścia, buntów i rozpaczy.

Jako Chrześcijanie patrzymy na krzyż zupełnie inaczej. Przyjmujemy tę prawdę, że nie ma życia bez krzyża, ponieważ życie bez krzyża nie istniej, chyba że na kartach powieści lub w filmach. Przyjmujemy życie takim jakim jest, życie ze wszystkimi nieprzyjemnościami, które życiu nieuchronnie towarzyszą. Właściwym krzyżem dla każdego z nas jest nasza własna, indywidualna historia. Dla jednych może to być choroba, dla innych okoliczność, że nie są wystarczająco przystojni lub że pochodzą z rozbitej rodziny, że nie zdołali ukończyć studiów, że nie mogą sobie pozwolić na zaspokojenie różnych, nieraz podstawowych, potrzeb itd. Przyjmując powyższą prawdę o życiu, Chrześcijanie patrzą na te swoje życiowe, codzienne i przymusowe krzyże przez pryzmat krzyża Jezusa. Dla Niego krzyż nie był zniszczeniem, ale uwielbieniem, oślepiającym objawieniem miłości Boga do człowieka, zwycięstwem nad złem i grzechem. Krzyż Jezusa był drogą do zmartwychwstania i do życia w nowym, bardziej pełnym wymiarze. Chrześcijanie nie uważają swoich cierpień za złe zrządzenia losu lub jakieś fatum, ponieważ wiedzą, że jeżeli Bóg dopuścił w ich życiu krzyże, to pragnie im w ten sposób coś bardzo ważnego powiedzieć lub podarować im coś bardzo wspaniałego.

Drodzy Parafianie!

Aby spojrzeć na naszą drogę, nasze życie z perspektywy Boga, którego ścieżki są zupełnie inne od naszych i aby wzmocnić w sobie miłość do krzyża, w okresie Wielkiego Postu rozpocznie się w naszej Parafii peregrynacja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz Fragmentu Skały z Golgoty. Zachęcamy do rodzinnej modlitwy przy Relikwiach łącznie z sąsiadami i znajomymi. Zachęcamy, aby w tym okresie rozwijać w sobie miłość do krzyża i umacniać w sobie chrześcijańskie podejście do krzyża, abyśmy przy codziennych staraniach o uczynienie swego życia znośniejszym, zawsze pamiętali, że od tych rzeczy nie zależy nasze szczęście, a nad naszym codziennym krzyżem jest Bóg, który rządzi naszą historią, który nas kocha, a wobec tego wszystko to, co nas spotyka z Jego ręki, jest tym, co najlepsze.

Przekazanie i przyjęcie Relikwii

 • Z Rodziną należy uzgodnić czas i okoliczności przyjęcia Relikwii do swojego domu.
 • Wpisać w Planie peregrynacji planowaną datę przyjęcia Relikwii do swojego domu. Plan Peregrynacji wyłożony został w Kościele pod chórem.
 • W dniu przyjęcia Relikwii uczestniczymy wraz z Rodziną w Mszy Świętej wieczornej o godzinie 18:00 (dotyczy również Mszy Świętej w sobotę i niedzielę).
 • Na koniec Mszy Świętej, po Błogosławieństwie, następuje uroczyste przejęcie Relikwii od kapłana.
 • Razem z Relikwiami Rodzina może przejąć:  modlitewnik i  futerał ochronny na Relikwie, które będą złożone na zakrystii. Do zakrystii udajemy się po Mszy Świętej, aby zabrać ww. przedmioty oraz aby podać dane kontaktowe do Rodziny (telefon, adres).
 • Relikwie przenosimy z Kościoła do domu, jak również z domu do Kościoła w futerale ochronnym, chroniąc ją tym samym przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
 • Po ustawieniu Relikwii na przygotowanym wcześniej miejscu (np. stół nakryty białym obrusem, księga Pisma Świętego, dwie świece, kwiaty) wszyscy śpiewają pieśń powitalną, np. „Krzyżu święty”.
 • Przedstawiciel Rodziny zapala świece i prowadzi modlitwę np. Nabożeństwo ku czci Męki Pańskiej – Siedem słów Chrystusa na Krzyżu.
 • Po zakończeniu nabożeństwa Przedstawiciel Rodziny prosi wszystkich obecnych o pozostanie na dalszej modlitwie rodzinnej lub dziękuje wszystkim uczestnikom za ich obecność i wspólną modlitwę, jak również może zaprosić obecnych na modlitwy dnia następnego oraz modlitwy pożegnalne.
 • Rodzina kontynuuje wspólną modlitwę wieczorną. Proponujemy rozważanie Słowa Bożego, np. fragmentu z Ewangelii św. Mateusza (Mt 8, 27-38). Po rozważeniu Słowa Bożego zachęcamy, aby rodzina kontynuowała wspólną modlitwę korzystając z niniejszego Modlitewnika lub innych modlitewników i książeczek do nabożeństwa. W szczególności proponujemy, aby Rodzina wspólnie odmówiła modlitwę różańcową z rozważaniem tajemnic z danego dania.
 • Następnego dnia Rodzina w miarę możliwości powinna spędzić czas na osobistym przebywaniu przed Relikwiami na modlitwie, szczególnie modlitwie różańcowej. Pomocą może służyć Modlitewnik lub inne modlitewniki i książeczki do nabożeństwa. Zachęcamy wszystkich gorąco do odprawienia Godziny Miłosierdzia (godz. 15:00), oraz do odmawiania koronki do Miłosierdzia Bożego, nawet jeżeli o tej godzinie nie będziemy w domu.
 • Przed odniesieniem Relikwii do kościoła zachęcamy Rodzinę do modlitw pożegnalnych.
 • Relikwie przenosimy z domu do Kościoła następnego dnia przed Mszą Świętą wieczorną (przed godziną 18:00) i ustawiamy ją na stojaku umiejscowionym przy ołtarzu. Futerał ochronny odnosimy do zakrystii. 
 • W dniu przekazania Relikwii uczestniczymy wraz z rodziną i sąsiadami w Mszy Świętej wieczornej o godzinie 18:00.