Parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej

03 lis 2017 - 11 lis 2017 | 12:00 am - 12:00 am

Już trwa (3-11.11.2017r.) parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z pielgrzymki.

Poniżej zamieszczamy rozważania, które mogą pomóc nam owocnie przeżyć czas pielgrzymki w łączności z pielgrzymami.

 • Jakieś zaskakujące zdziwienie mnie ogarnia, bo właśnie w tym miejscu czuje wewnętrzy odpoczynek. Pełne pokoju wytchnienie. Jest mi po prostu dobrze w tym miejscu. Wpatruję się chwilę w Grotę i lgnę do myśli, że tu właśnie doszukać się mogę źródła i początku miłości Maryi do mnie. I choć Jezus odda nas sobie dopiero pod krzyżem, to właśnie tu Maryja stając się Matką Jezusa, staje się także moją Matką. Od tego miejsca moje oczy będą podążały za Nią, a razem z Nią za Jezusem.

   

   

  Msza święta w bazylice Zwiastowania

  Zaraz po modlitwie po Komunii świętej obróciłam się do kogoś, kto siedział obok mnie i powiedziałam ku mojemu własnemu zaskoczeniu: „Pełna jesteś łaski. Pan jest w Tobą”. Myślałam później chwilę o tym krótkim wydarzeniu. Przecież zawsze ilekroć przyjmuję Jezusa w Komunii świętej napełniam się Jego łaską i sam Pan jest ze mną. Czyż więc i nie ja jestem błogosławiona tak, jak była błogosławiona Maryja?

 • Ps 63, 3

  W świątyni tak się wpatruję w Ciebie, bym ujrzał Twoją potęgę i chwalę.

  Moje stopy stanęły na górze wysokiej. Tu uczniowie mogli widzieć Cię, Jezu, w pełnej chwale i uwielbieniu. Tak pięknego i jaśniejącego blaskiem jak nigdy jeszcze, by lepiej zrozumieć tajemnice zbawienia. W świątyni mojego serca szukam Twojej obecności, Twojej potęgi i chwały, by Cię uwielbiać i z Tobą być.

  Tak dobrze jest być razem z Tobą.

 •  

   

  „Radość, gdy mi powiedziano: pójdźmy do domu Pana. Już stoją nasze stopy w twych bramach Miasto Święte.” Fragment pieśni.

  Słowa tej pieśni nuciłam chodząc ulicami Jerozolimy. Zastanawiałam się co takiego wyjątkowego jest w tym mieście, że przez wieki jest opiewane?

   

  Że Pismo Święte uświetnia i uświęca zarazem to właśnie miejsce, że staje się symbolem wyczekiwanego raju. Nie mam innego wytłumaczenia, jak tylko to, że sam Bóg wybrał sobie to właśnie miasto, żeby tu dokonały się najważniejsze w dziejach świata wydarzenia – Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie naszego Pana, Jezusa Chrystusa. A razem z tymi wydarzeniami Niebo otworzyło się dla człowieka.

 •  

   

  Nie mogę pojąć, że w miejscu, na którym klęczę wpatrzona w Krzyż jest właśnie tym miejsce, gdzie zostałeś zabity, Jezu. Że te skały, które widać pod szybą, ociekały Twoją Najświętszą krwią i wchłonęły grzechy tego świata. Czuję i widzę całą swoją nędzę i słabość. Moją ludzką kruchość i biedę i widzę na Krzyżu Ciebie, który mając w swoich rękach władzę nad całym światem stałeś się mi bliski w cierpieniu, niczym najserdeczniejszy przyjaciel. Zdecydowałeś się stać się tym samym, czym ja jestem i nosić ze mną wszystko, bo kochasz mnie.

   

   

 •  

  Ps 42, 2-3a.

  Jak łania pragnie wody ze strumieni tak dusza moja pragnie Ciebie Boże. Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego.” 

  Ps 42, 8a.

  „Głębia przyzywa głębie hukiem twych potoków.”

   

   

  Jedno ze źródeł Jordanu. Żeby dojść do wodospadu, schodzimy w dół po zawiłej ścieżce, piaszczystej, z kamieniami. Nic jeszcze nie widać. Wszystko zasłonięte zielonymi drzewami, ale słychać kojący dźwięk wartko płynącej wody, która rozbudza pragnienie rozgrzanego od słońca ciała. Łaknę choćby kilku jej kropelek, żeby zaspokoić upalne pragnienie. I myślę, jak wielki jest Bóg, jaka cudowna i niezgłębiona jest jego mądrość. Wszystko co uczynił, uczynił, by pojąć i zrozumieć czym On sam jest dla człowieka, dla duszy ludzkiej i czym człowiek bez Niego.

 • Ps 63, 2.

  „Boże, Ty Boże mój, Ciebie szukam, Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody.” 

  Przede mną widok ogromnej pustyni Judzkiej. Wyschniętej od palącego słońca, spękanej z braku wody, usypanej kamieniami. Widok nędzny i ubogi. A jednak to właśnie ten krajobraz był natchnieniem dla króla Dawida. Obrazem, który wiele mówi o jego duszy i o mojej. Wyschniętej, spękanej i spragnionej obecności Boga. Pustynia Judzka.

   

  Z pozoru nicość i nędza. Ale w rzeczywistości zaskakująco urodzajna, bo gdy spada deszcz zamienia się w żyzną zieloną krainę, przez którą woda płynie z wielką siłą gasząc pragnienie ziemi, lecząc spękane miejsca, oczyszczając z kamieni i przynosząc życie. Boże, niech łaska Twojej obecności rozleje się w pustyni mojej duszy i da jej życie. Niech Twoja miłość zapuści w moim wnętrzu korzenie urodzaju.

Zachęcamy również do obejrzenia relacji z pielgrzymki FDA Antoni do Ziemi Świętej, którą prowadził Ojciec Emilian w 2010r.

W związku z zapytaniami wielu osób o możliwość zamówienia i odprawienia Mszy świętej w Ojczyźnie Jezusa, otwieramy możliwość zgłoszenia intencji dla parafian, którzy nie jadą na pielgrzymkę. Będą to dwie Msze święte zbiorowe, które odprawimy na Golgocie (8.11 o godz. 7.00) i w Bożym Grobie (10.11. o godz. 6.00) w intencjach naszej parafii. Ofiarodawców prosimy o zapisywanie treści swoich intencji i składania do wybranych specjalnych skrzynek ustawionych na stoliku w tylnej nawie lub przynoszenia do zakrystii.

Zamawianie pozostałych Mszy świętych jest zarezerwowane dla uczestników pielgrzymki.

Szczegółowy harmonogram Mszy Świętych sprawowanych w Ziemi Świętej został umieszczony poniżej.

HARMONOGRAM MSZY ŚWIĘTYCH PODCZAS PIELGRZYMKI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

(Zamawianie intencji zbiorowych na Golgocie i w Grobie Pańskim)

4.11. SOBOTA, Haifa, Acco – Stella Maris – Góra Karmel, Msza Święta o godz. 9.00

5.11 NIEDZIELA, Nazaret, Kana G., G. Tabor, – Nazaret, Msza Święta o godz. 10.00

6.11 PONIEDZIAŁEK, G. Błogosławieństw, Kafarnaum – Tabhga Kościół Prymatu Piotra, Msza Święta o godz. 9. 00.

7.11 WOTREK, Betlejem, Pole Pasterzy, – Betlejem Bazylika, Msza Święta o godz. 9.00

8.11, ŚRODA Jeruzalem, Ain Karem – Golgota Msza Święta o godz. 07.00 (Msza z intencjami zbiorowymi)

9.11, CZWARTEK Jeruzalem, Dominus Flevit – Pan zapłakał, Msza Święta o godz. 10.00

10.11, PIĄTEK Jerycho, rzeka Jordan, Pustynia Judzka, Morze Martwe –  Boży Grób Msza Święta o godz. 6.00 (Msza z intencjami zbiorowymi)

11.11, SOBOTA Jeruzalem , Emmaus Nikopolis – Emmaus, Msza Święta o godz. 14.00.

Przewiń do góry