Młodzi pielgrzymi w naszej parafii

28 Gru 2019 - 01 Sty 2020 | 06:00 am - 04:00 pm

 

42. Europejskie spotkanie młodych
Parafia św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu
28.12.2019r. - 01.01.2020r.

Nie zapominajmy o gościnności,
gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc,
aniołom dali gościnę.
(List do Hebrajczyków 13,2)

Ekumeniczna wspólnota z Taizé została założona przez Brata Rogera w 1940 roku i liczy aktualnie około stu braci z trzydziestu narodowości związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie. Przez samo swoje istnienie wspólnota ta jest znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i zwaśnionymi ze sobą narodami.

Pielgrzymka zaufania przez Ziemię, zainaugurowana w Taizé kilka dziesięcioleci temu, to nieprzerwany ciąg spotkań ludzi, który trwa nadal na wszystkich kontynentach. W każdym z tych spotkań gościnność jest jednym z najważniejszych doświadczeń zarówno dla młodych pielgrzymów, jak i tych, którzy otwierają im drzwi swoich domów. 

Już od ponad 40 lat na przełomie roku Taizé organizuje spotkania, które każdorazowo gromadzą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy młodych z około 70 krajów. Poprzednie spotkania odbywały się m.in. w Madrycie, Rzymie, Londynie, Pradze, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Wiedniu. Wrocław po raz trzeci będzie organizatorem tego chrześcijańskiego ekumenicznego spotkania (po 1989 i 1995 roku). W momencie, gdy budowanie wspólnej Europy napotyka na wiele trudności i nieporozumień pomiędzy narodami, spotkanie w Polsce będzie dla tysięcy młodych ludzi okazją do konstruowania obopólnego zaufania i przeżywania wspólnych doświadczeń.

Program spotkania od 28.12.2019 do 01.01.2020

 • Przed południem spotkania w parafiach: modlitwa poranna, okazja do poznania osób zaangażowanych w pomoc innym, spotkania w małych grupach,
 • Około południa wszyscy gromadzą się w centrum miasta: gorąca herbata, modlitwa popołudniowa, spotkania tematyczne,
 • Po godz. 17:00 młodzi udają się na kolację w okolice Stadionu Olimpijskiego, następnie do Hali Stulecia i hal namiotowych na wieczorną modlitwę.
  Do godz. 22:00 pielgrzymi wracają do goszczących.
 • W Centrum Przygotowań (ul.Piastowska 1a) od wtorku do soboty o 9:00 i 13:00 odbywają się regularne modlitwy z braćmi z Taizé. W poniedziałki można wziąć udział we wspólnej modlitwie w kościele św. Macieja (pl. Nankiera 17a) o 20:15 i w ten sposób rozpocząć przygotowania do grudniowych wydarzeń.

Jak wziąć udział w samym spotkaniu ?

 • Przyjmując u siebie w domu dwóch lub więcej młodych pielgrzymów,
 • Uczestnicząc w porannym programie w swojej parafii,
 • Biorąc udział we wspólnych modlitwach (Hala Stulecia) i warsztatach.

 

Dajmy szansę zaistnieć w naszych domach radości, jaką przynoszą ze sobą młodzi pielgrzymi!

Nieznajomość języka nie jest przeszkodą. Ci, którzy uczestniczyli w podobnych spotkaniach, wiedzą, że język serca jest jednakowy dla wszystkich narodowości. Pielgrzymi nie oczekują od nas znajomości języka, wypatrują za to serdecznego uśmiechu i życzliwego przyjęcia, poprzez podarowanie im możliwości noclegu.

Aby przyjąć pielgrzymów, wystarczy wypełnić deklarację, podając ilość osób możliwą do zakwaterowania (min. 2 osoby). Młodzi przywiozą ze sobą śpiwór i karimatę, mogą więc spać na podłodze. Każdy składający deklarację zobowiązuje się do zapewnienia pielgrzymom jedynie:

 • miejsca do spania (także na podłodze)
 • dostępu do łazienki
 • śniadań w dniach 29.12 – 1.01
 • wspólnego obiadu noworocznego 1 stycznia

 

Wypełnione deklaracje można przynosić bezpośrednio do zakrystii lub wrzucić do pudełka ustawionego pod chórem z logiem Taize.

 

Chcesz włączyć się w organizację lub wspomóc modlitwy oprawą muzyczną? Masz pytania odnośnie zakwaterowania pielgrzymów? Chciałbyś uzyskać więcej informacji? Zgłoś się do nas!

Kontakt:   taize@albertwielki.pl