off

Uwaga – potrzebna krew

Dzień Dobry,

Otrzymaliśmy niepokojące informacje, że studenci do końca roku nie wrócą na uczelnie, czyli nadal odchodzi nam bardzo duża liczba krwiodawców, podobnie martwimy się o szkoły, które również nie wiadomo jak długo będą otwarte, duża część pracowników  nadal pozostanie na pracy zdalnej.

Szpitale mają ogromne zapotrzebowanie na krew, odbywa się bardzo dużo operacji, setki pacjentów nowotworowych potrzebuje transfuzji krwi, podobnie przy przeszczepach, krew potrzebna jest dla ofiar wypadków drogowych.

Niestety coraz częściej więcej krwi wydajemy niż pobieramy.

Stąd nasz gorący apel, aby osoby zdrowe zgłaszały się do Centrum Krwiodawstwa lub na nasze akcje wyjazdowe celem oddania krwi.

Krew i jej składniki pomimo panującej pandemii koronawirusa,  oddają Krwiodawcy w bezpieczny sposób.

Każdemu Dawcy, zanim przystąpi do rejestracji, mierzona jest temperatura, obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której musimy podać, czy nie chorowaliśmy na COVID- 19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną, czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są: maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie 2-metrowego dystansu.

Przypominamy profil Krwiodawcy:

🩸 wiek: 18-65 lat

🩸 waga: minimum 50 kg

🩸 bardzo dobry stan zdrowia

🩸 ważny dokument tożsamości ze zdjęciem

🩸 wypoczęty, wyspany i po lekkostrawnym posiłku

W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi zaleca się wypić ok. 2 litrów płynów

Pomóżmy wszystkim, którzy czekają na powrót do zdrowia. Wystarczy godzina, żeby uratować komuś życie, w tym samo oddanie trwa około 8 minut.

Sprawdź kalendarz akcji wakacyjnych na terenie miasta, a terminy wszystkich akcji na terenie naszego województwa dostępne są na stronie www.rckik.wroclaw.pl oraz w aplikacji mobilnej RCKIK Wrocław.