Synod w Archidiecezji

19 cze 2023 - 19 maj 2024 | 12:00 am - 12:00 am

Siostry i Bracia!

„…Kościół jest jak mieszkanie z osobnymi pokojami, które nie łączą się ze sobą nawet ścianami”. Tak rozpoczyna się opis doświadczenia Kościoła wyrażony na spotkaniu synodalnym młodzieży archidiecezji wrocławskiej w ramach Parlamentu Młodych. „W każdym z pokojów zgromadzone są różne grupy: młodzież, osoby niewierzące, księża, parafianie, biskup. Teoretycznie są razem, ale tak naprawdę – osobno. Pomiędzy nimi znajduje się zimny korytarz, na który nikt nie chce wyjść, bo boi się utraty ciepła swojego pokoju. W zimnym korytarzu również przebywają ludzie. Ponieważ nie mogą wejść do żadnego pokoju, zaczynają wychodzić z mieszkania. Tym, co sprawia, że mieszkanie tak wygląda, jest brak chęci zrozumienia innych. W mieszkaniu tym potrzebny jest remont. Remont polega na budowaniu dróg, które prowadzą do Chrystusa. Mogą go przeprowadzić tylko osoby, które zauważają obecną sytuację”.

Informujemy, że w naszej Archidiecezji rozpoczął się Synod o nawróceniu i odnowie życia Kościoła. Obecnie trwa etap prosynodalny, w ramach którego formowane będą parafialne zespoły synodalne, do tworzenia których zaproszeni są księża wikariusze, osoby konsekrowane, katecheci i katechetki, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, członkowie rady parafialnej, przedstawiciele parafialnych grup duszpasterskich i reprezentanci młodzieży, a przede wszystkim  wszystkie osoby, którym zależy na dobru Kościoła, nawet jeżeli nie należą do wyżej wymienionych grup.

Zachęcamy do zapoznania się bliżej z procesem na stronie Archidiecezji.


Dokumenty / dodatkowe informacje:

  1. Synteza Synodalna.
  2. List JE Arcybiskupa Józefa Kupnego w sprawie Synodu z dnia 24.08.2023r.
  3. 1. Spotkanie presynodalne w naszej Parafii odbyło się w dniu 12.09.2023r., o godz. 19:00.
  4. W dniu 25.09.2023r., o godz. 19.00, w kościele pw. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze odbyło się Rejonowe Spotkanie Synodalne.
  5. 2. Spotkanie presynodalne w naszej Parafii odbyło się w dniu 10.10.2023r., o godz. 19.00.
  6. W dniu 16.10.2023r.  o godz. 19.00 w kościele pw. Okupiciela Świata we Wrocławiu-Polance, przy ulicy Macedońskiej 2, odbyło się 2. Rejonowe Spotkanie Synodalne. 
  7. 3. Spotkanie presynodalne w naszej Parafii odbędzie się w dniu 12.03.2024r., o godz. 19:00.

 

Modlitwa za Synod Archidiecezji Wrocławskiej

Panie Jezu Chryste,
prosimy, daj nam usłyszeć Twój głos
i jak Maryja czynić wszystko, co powiesz.
Odnawiaj nasze życie w Kościele,
byśmy budowali komunię,
formowali serca i realizowali Twą misję.

Przez Ducha Świętego i na chwałę Ojca
powierzamy Tobie synod Archidiecezji Wrocławskiej,
aby był Bożym dziełem w nas.

Matko Boża Zwycięska, módl się za nami!

 

Poniżej przedstawiamy etapy Synodu Archidiecezjalnego.