off

Synod w Archidiecezji

Siostry i Bracia!

„…Kościół jest jak mieszkanie z osobnymi pokojami, które nie łączą się ze sobą nawet ścianami”. Tak rozpoczyna się opis doświadczenia Kościoła wyrażony na spotkaniu synodalnym młodzieży archidiecezji wrocławskiej w ramach Parlamentu Młodych. „W każdym z pokojów zgromadzone są różne grupy: młodzież, osoby niewierzące, księża, parafianie, biskup. Teoretycznie są razem, ale tak naprawdę – osobno. Pomiędzy nimi znajduje się zimny korytarz, na który nikt nie chce wyjść, bo boi się utraty ciepła swojego pokoju. W zimnym korytarzu również przebywają ludzie. Ponieważ nie mogą wejść do żadnego pokoju, zaczynają wychodzić z mieszkania. Tym, co sprawia, że mieszkanie tak wygląda, jest brak chęci zrozumienia innych. W mieszkaniu tym potrzebny jest remont. Remont polega na budowaniu dróg, które prowadzą do Chrystusa. Mogą go przeprowadzić tylko osoby, które zauważają obecną sytuację”.

Informujemy, że w w naszej Archidiecezji rozpoczął się Synod o nawróceniu i odnowie życia Kościoła. Obecnie trwa etap prosynodalny, w ramach którego formowane będą parafialne zespoły synodalne, do tworzenia których zaproszeni są księża wikariusze, osoby konsekrowane, katecheci i katechetki, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, członkowie rady parafialnej, przedstawiciele parafialnych grup duszpasterskich i reprezentanci młodzieży, a przede wszystkim  wszystkie osoby, którym zależy na dobru Kościoła, nawet jeżeli nie należą do wyżej wymienionych grup.

Poniżej przedstawiamy etapy synodu Synodu, jak również zachęcamy do zapoznania się bliżej z procesem na stronie Archidiecezji.