Katecheza Dobrego Pasterza
Siostry i Bracia!
Pierwsze spotkanie jest w dniu 23.11.2024r. (sobota), godz. 15.00.
Zapisy i informacje pod adresem dorota.u.janiak@gmail.com .
Katecheza Dobrego Pasterza jest inną formą otwierania dziecka na Boga od tych, które już znamy. Opracowana została w latach 50tych XX wieku przez włoską teolog Sofię Cavaletti. Pracując z dziećmi odkryła ich niezwykły potencjał duchowy polegającyna tym, że „dziecko w wieku przedszkolnym ma szczególne możliwości poznania Boga niezależnie od poziomu rozwoju intelektualnego”. Opiera się ona na podejściu pedagogicznym Marii Montessorii, w którym nacisk kładzie się na pracę własną dziecka w przygotowanym otoczeniu zwanym atrium. „Zabawa-praca” dziecka w naturalny sposób staje się wtedy jego modlitwą i kontemplacją. Tylko mały odcinek czasu poświęca się na przedstawienie przez katechetę nowego tematu. Reszta czasu przeznaczona jest na pracę własną z materiałem, do którego chce wrócić dziecko. Pomoce, których używamy to domki i figurki obrazujące np. przypowieści, miniatury paramentów i szat liturgicznych. Pomocne nam będzie maleńkie ziarnko gorczycy, którego dotkniemy czy świeżo zamieszany zakwas rosnący w trakcie spotkania.
W atrium najważniejszą rolę odgrywa jednak Jezus – jedyny Nauczyciel, który spotyka się z dzieckiem przez słuchanie Słowa Bożego np. w przypowieściach czy proroctwach. Pomoce katechetyczne są po to, aby dziecko niejako „zobaczyło” Słowo Boże i miało czas na spotkanie z Bogiem. Zarówno dzieci jak i dorośli słuchają Jego Słowa bez podawania swoich interpretacji. Każde dziecko dorasta do tego co chce przekazać mu Bóg w swoim tempie – jest to proces (z niewielką pomocą katechety).
Spotkania prowadzone są w atmosferze wyciszenia, którego dzieci potrzebują, aby skupić się na swojej pracy z materiałem i stworzyć przestrzeń dla Boga. W skupieniu pomagają nam aktywności poprawiające koncentrację. W spotkaniach dzieci uczestniczą bez rodziców.
Miejsce spotkań katechezy to „atrium”, czyli przedsionek kościoła, w którym dzieci odkrywają również znaczenie znaków liturgicznych oraz świąt, a tym samym mogą lepiej przygotować się do uczestniczenia w nich i bardziej świadomie je przeżyć.
Na spotkaniach będziemy m. in.:
- poznawać podstawowe informacje nt. mszy świętej, otoczenia czyli kościoła i przedmiotów, które tam się znajdują;
- rozważać Słowo Boże, szczególnie przypowieści o Królestwie Bożym;
- przygotowywać się do świąt i wspólnie je przeżywać (Boże Narodzenie, Zmartwychwstanie, Zesłanie Ducha Świętego);
- odkrywać tajemnice znaków liturgicznych (chrzest św, msza św.).
- Spotkania Katechezy Dobrego Pasterza mają na celu stworzenie przestrzeni i czasu, aby dać dzieciom szansę osobistego spotkania z Bogiem, odkryć i zachwycić się Jego miłością oraz nawiązać z Nim osobową relację.