Inicjatywa „Zatrzymaj aborcję”
W naszym kościele jeszcze w tą niedzielę 29 października 2017r., po Mszach Świętych, będzie można złożyć podpisy pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję”, która ma na celu zatrzymanie zabijania chorych nienarodzonych dzieci z przyczyn eugenicznych.
Biskupi biorący udział w zebraniu Konferencji Episkopatu Polski polecają modlitwie tę inicjatywę i popierają zbieranie podpisów.
Komunikat z 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:
6. Biskupi podtrzymują wołanie o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia. Podczas zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z obywatelską inicjatywą „#ZatrzymajAborcję”, mającą na celu większą ochronę życia dziecka poczętego w perspektywie powiększającego się zakresu eugeniki prenatalnej. Biskupi polecają modlitwie tę inicjatywę i popierają zbieranie podpisów.
Można w ten sposób pomóc w ratowaniu nienarodzonych dzieci przed aborcją z przyczyn eugenicznych, czyli z podejrzeniem o niepełnosprawność i lub chorobę dziecka. Podpisać może każdy, kto ukończył 18 rok życia. Potrzebny będzie numer PESEL.
Obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Zatrzymaj aborcję!” ma na celu wyeliminowanie z polskiego prawa przesłanki eugenicznej – jednej z trzech przesłanek pozwalających na dokonanie legalnej aborcji na koszt podatnika w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Przesłanka eugeniczna, czyli podejrzenie choroby lub niepełnosprawności poczętego dziecka, pozwala matce podjąć decyzje o aborcji do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety, czyli – według polskich kryteriów ok. 24 tygodnia życia. Na mocy tej przesłanki w Polsce zabijanych jest obecnie 96 proc. dzieci spośród wszystkich poddawanych aborcji: w 2015 r. w polskich szpitalach było to 1000 spośród 1044 dzieci poddanych aborcji.
Projekt ustawy inicjatywy „Zatrzymaj aborcję” zakłada zmianę ustawy z dn. 7 stycznia 1993 r., znowelizowanej w 1996 r., o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzając do tejże trzy zmiany.
Najistotniejszą z nich jest uchylenie art. 4a ust 1 pkt 2, brzmiącego: „Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu„.
Zachęcamy do poprania i zapoznania się z projektem ustawy i jego uzasadnieniem.